Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potřehy o naší VODÉ

26. 9. 2011

Dobrý den všem, co Vám není lhostejné, jakou vodu pijeme a jakou UŽITKOVOU vodu pijí naše děti.

Fakta:

1)  obec Charváty nechala 2x vyhlásit, že hygienická stanice doporučuje omezit konzulamci pitné vody pro těhotné ženy, děti do 5 let a kojence. Též je tato informace vykopírována na informační tabuli obce.

2)  k aktuálním rozborům vody se nedostanu, na internetových stránkách (na ty mě také pracovníci Veolie odkázali) jsou uvedeny poslední rozbory z července, tyto samozřejmě limity splňují

3) díky tomu, že můj otec pracuje ve vodárnách, jsem se dozvěděla, že v okrese, ze kterého pocházím, nebyl ani na jednom zdroji povolen hygienou limit 50 mg pro dusičnany. My máme povoleno 70mg!!! Když byl u nás nalezen zdroj vody, který měl kolem 50mg musel být ředěn jiným zdrojem, protože nebyl schválen jako pitná voda.

4) hodnota 50 mg je považována obecně za hraniční hodnotu pro dospělého jedince. tj. pijeme užitkovou vodu

5) u dětí, kteří pijí vodu s takovýmto vysokým množstvím dusičnanů, se mohou projevovat velmi vážné zdravotní komplikace

7) balená voda není řešení. odkazuji vás na testy, které pochází z dtestu a MF dnes je zveřejnila zhruba před měsícem. Podivíte se, co všechno může ve vodě být. také už se dnes ví, že při špatném skladování na slunci vznikají ve vodě daleko horší složky než dusičnany. Všechno to míří k rakovinotvorným látkám.

8) vodu vozit není taky tak jednoduché, protože v nádobách se okamžitě začínají množit bakterie. Tyto prý podle nějakých studií dokonce dusičnany "požírají", ale samy mohou v těle člověka vyvolat velké problémy. Proto i když vodu budete od někud vozit, je doporučeno ve speciálních barelech určených jen na vodu a dezinfikovat. (až budu přesně vědět čím se doporučuje, napíši to sem)

9) domácí úpravny vody jsou řešení v řádech i několika desítek tisíc, nicméně po úpravě vody, kdy se odstraní dusičnany se opět objevuje problém s bakteriemi. a tekoucí voda se upravit nedá!!!

Otázky:

- proč se vodárna nestará o pitnou vodu, neřeší to?

- proč byl zvednut již tak vysoký limit do astronomických výšin?

- proč platíme za pitnou vodu jako za užitkovou?

- jaká jsou řešení situace?

- proč jsme se o tom dozvěděli tak pozdě a aktuální rozbory nejsou k dispozici?

- proč se se mnou odmítá vodárna bavit jako s jednotlivcem?

Návrh, co by se dalo dělat:

A) jsme ochotni jako mateřské centrum pomoci při této akci, aby se s námi jako s rodiči hodlal někdo bavit. aby nás bylo více, můžeme poskytnout zázemí občanského sdružení. však se nás to dotýká a taky našich děti. Pokud by se k tomu hlásila nějaká obec, byla bych rači, ale zatím o nikom takovém nevím

B) pokud někdo připravuje nějakou petici, bylo by dobré ji distribuovat po všech dědinách. čím více hlasů, tím lépe

C) víte-li už někdo něco navíc, pište to na tyto stránky, diskutujte. jen tak bude vidět, že nás ten problém tíží a že je nutné ho brát vážně

D) existují i krajní řešení, aby byly vyčleněny peníze a aby se něco dělo (jako např televize NOVA :) ), ale zatím neexistuje nic moc koncept a vlastně mám pocit, že se tápe. pokud mi to někdo vyvrátí a ukáže radikální reakce, bude to skvělé

Závěrem: nezazlívám zemědělcům ani nikomu jinému, že tato situace nastala, ale CHCI aby se s tím něco dělo. Dále by bylo fajn mít aktuální rozbory vody, ke kterým jsme se zatím bohužel nedostali.

Prosím, pokud víte něco víc, pište sem do komentářů.  Vymysleme něco, co bude dávat smysl a co situaci vyřeší, protože vyjímka na 70 mg je udělena na 2 roky!!! Co budeme po tu dobu pít? Ale pokud nebude dost lidí, kteří se ozvou, tak nezbude nic jiného, než se situací smířit.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

voda

(pospišil, 22. 10. 2013 18:42)

nyní se datuje rok 2 013 a situace bezezměn.

Nemám na drahé filtry a rakovinotvornou vodu pít taky nebudu

(Pan Tau, 2. 1. 2012 21:29)

Koukám, že je tady pár prodejců filtrací za nesmyslné ceny. Rozbor na základní ukazatele včetně dusičnanů a dusitanů jsem si nechal udělat u http://www.centrumvody.cz/ vzorek vody jsem jim zaslal poštou (velká výhoda). Na základě výsledků mi poradili úpravnu vody na odstranění všech nečistot (nejen dusičnany jsou zárodky nemocí). Doporučili mi firmu a za 4 dny jsem měl perfektně upravenou a vyčištěnou vodu. Jen pro info, cena byla včetně montáže, dopravy,dph atd 12000,-Kč, Návratnost financí opravdu za chvilku.V našem případě jsme utratili za balené vody 500,- měsíčně. Každý si to asi sám rychle spočítá.Rozbor po úpravě jsem si samozřejmě nechat udělal, výsledek? Kojenecká voda!!! Mnoho zdaru při výběru řešení a nenaleďte prodejcům a nesmyslným nabídkám.Filtr za 2-3tis Vám mnoho zázraků neudělá,spíš vám přidělá vrásky až budete řešit bakterie ve vodě.

Prozatimní zkušenosti

(Zavadilová Petra, 20. 10. 2011 9:40)

Nevím jak u ostatních filtrů ale my k tomu našemu dostali lakmusové papírky. Změřili jsme před nainstalováním a hodnota odpovídala těm 50ti mg na l pak po nainstalování a téměř nic tedy jen naprosto nepatrný nádech. Takže naše zkušenosti zatím dobré.Změříme zase před výměnou filtru protože ten se musí v závislosti na množství dusičnanů vyměňovat. U nás jsme to počítali tak na 1x za 4-5 měsíců. Uvidíme...

filtry + poslední rozbor

(Pavla Malá, 6. 10. 2011 16:14)

Filtry: až mi někdo předloží dva rozbory vody, které budou před a po výměně filtru a to alespoň s půlročním odstupem, začnu tomu věřit. Jinak mi to spíš připomíná reklamu. Vzhledem k informacím od pracovnic v laboratoři jsem více než skeptická.

Aktuální rozbory vody: skutečně se jedná o pohyblivé hodnoty a dokonce v rámci pár kilometrů diametrálně odlišné. posuďte sami:
Zasílám Vám výsledky rozborů dusičnanů za měsíc září. Výsledky rozborů jsou rovněž zasílány na starosty zastupující Svazek obcí skupinového vodovodu Dub nad Moravou.


obec rok 2011 měsíc
resp. část obce ukazatel (NO3-) září
Dub n. Moravou mg/l 49,1
Bolelouc mg/l 44,8
Tučapy mg/l 47,1
Charváty mg/l 50,2
Drahlov mg/l 50,1
Čertoryje mg/l 51,4
Věrovany mg/l 45
Nenakonice mg/l 49,1
Rakodavy mg/l 46

průměr dusičnanů za SV Dub n/ M 48,09

S pozdravem a přáním hezkého dne

Ing. Jan Abrahámek
manažer útvaru Správa a specialisté

Filtry pro domácnost

(Lojza Chytil, 5. 10. 2011 13:06)

Vynikající filtr od českého výrobce:
http://www.filtryvody.cz/dionela/
http://www.filtrovani.cz/vodni-filtry-dionela-dusicnany.php

Trochu levnější kanadský filtr:
http://www.jona.cz/czech/filtr500.htm

výsledky oficiálních testů SMV

(Jiří Lisický, 29. 9. 2011 10:17)

Výsledky testů mají vodárny na webu (http://www.smv.cz/kvalita-pv.html)
Dal jsem si tu práci a vytahal z nich naše údaje za všechna období co tam jsou (je to tam po kvartálech):

2q/2011 29.7.2011 49 mg/l
1q/2011 30.4.2011 49
4q/2011 19.1.2010 49.5
3q/2010 22.10.2010 48.5
2q/2010 1.7.2010 36
1q/2010 1.4.2010 36
4q/2009 11.1.2010 43.8
3q/2009 1.10.2009 38
2q/2009 31.3.2009 38 (tady se zřejmě zapomněli aktualizovat datum z minula)
1q/2009 31.3.2009 42.3

Re: výsledky oficiálních testů SMV

(Petra Zavadilová, 4. 10. 2011 16:54)

Díky za přehled hodnot. Konečně to vidíme černé na bílém. Není to tedy 70mg/ na litr jak mě někdo strašil ale i tak je to vysoko :-(

Re: Re: výsledky oficiálních testů SMV

(Radka Vašutová, 5. 10. 2011 10:13)

Dobrý den,

nejásala bych předčasně. Mluvila jsem s paní doktorkou z olomoucké hygieny a tyto zveřejněné hodnoty jsou průměrné, což znamená, že v rámci jedno společného vodovodu se udělá několik měření a v jednom místě může být 30 mg/l a jinde 70 mg/l - průměrem je potom ta naše udávaná padesátka. Sice nechápu, jak v rámci jedněch "trubek" můžou být v různých místech různé hodnoty, ale přesně takto mi to bylo sdělenou hygieničkou.

Postřehy o naší vodě / Voda v našem okolí

(Betinka, 5. 10. 2011 4:16)

http://www.vakprerov.cz/

Proč nemuž mít tak kvalitní vodu jako mají v Tovačově který je vzdálený 3Km. Jde o vysoké náklady.....a kolik generací bude tuto vodu pít?

Postřehy o naší vodě / Voda v našem okolí

(Betinka, 5. 10. 2011 3:27)

Dobrý den,
bohužel..musím jen přidat svou zkušenost s kvalitou vody v lokalitě Nenkonice...ta naše voda mě šokovala už při změně bydliště do této lokality před 12 lety..!
Tak tvrdá a zvláštní voda pro mou chuť byla odpornou.....pro přímou konzumaci i pro spotřebiče v domácnosti???Jak často jsem nalévala vodu na kávu i s vodním kamenem( a dokonce i překročenýma hodnotama pro děti).......a až nastala situace pro novorozeně to byl šok největší !!Zjistila jsem že ....touto vodou nevyvařím ani dětskou láhev....která se vždy zakalila vodním kamenem....natož pak z ní připravit mléko pro kojence teprve pak jsem pochopila proč musíme kupovat balenou vodu dětem???Nechápavě co to teče v potrubí.
Mnžel vždy řešil úhyn rybiček a raků v akváriu...proto že ani tito tvorové...nepřežily výměnu s odraženo vodou....a s tak kvalitní pitnou vodou se potýkat každý den mě bylo trnem v oku.
Pocházím jen několik km od Tovačova který aspoň podle mě má snad nej!!! vodu v okolí......a vyvyřování bylo k udivu při návštěvě u rodičů,jak je možné že lahvičky jsou najednou jak po vyvyření na kojenecké vodě....tomu jsem říkala KVLITNÍ VODA...........je to snad zázrak že pouhé 3Km!!!!!!!!!od Věrovan je Tovačov kde je ......pro mě nejchutnější voda ze zdroje DOMBA..........ani možná NĚKDO NETUŠÍ JAK KVALITNÍ VODA V Tovačově a okoli je.................já kroutím jen hlavou......proč musím v této lokalitě......................pít tak nechutnou vodu, když 3Km je VODA K ZÁVIDĚNÍ!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........proto sem jezdí tolik lidí k vodní zábavě a rybolovu.....a já ktomu aby se má rodina napila!!!!!
Nyní mě jako mámě nezbývá než si dovážet vodu!!(a to nejde dělat dlouho)...a každému vysvětlovat co za tekutinu ....teče v těchto lokalitách.
Ještě si musíme:) PŘIPLATIT ZA KVALITNÍ VODU PRO DĚTI V Mateřské školce...ať se naše děti napijí.......jenže jak vysvětlit dítěti ať nepije vodu z kohoutku když má potřebu???
Kdo je zodpovědný za kvalitu vody........
Já bych si ráda natočila opět skleničku kvalitní vody i svým dětem i sobě....bohužel mohu jen v této lokalitě....... Musím říct že těmto lidem ZÁVIDÍM...!!!!!!!!!
http://www.vakprerov.cz/files/dokumenty/Vybrane_ukazatele_kvality_pitne_vody.pdf

Naše řešení

(Petra Zavadilová, 4. 10. 2011 16:51)

Minulý týden už jsme také zvolili své vlastí řešení - toto:
http://vodavpohode.cz/eshop.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=24&category_id=2
Půjde to do peněz, hlavně výměna filtrů ale důležitější je, že budeme mít dobrou vodu. Jinak ale stále nechápu z jakého důvodu platíme vodárnám za pitnou vodu, když se jedná o vodu užitkovou :-( Odvolávat se na to, že musejí dělat více testů a proto nebudou slevňovat mi přijde dost nefér vůči zákazníkům. A vymlouvat se na kyselé deště když z výtahu který sem dal pan Lisický je očividné, že hodnoty jsou špatné dlouhodobě mi přijde také zvláštní. Vím, že vodárny nemohou za to jak špatná voda je, měly by to ale podle mě nějak řešit, když jim za vodu platíme! Já jsem optimista, nemám ráda rýpálky a věčně nespokojené lidi ale v poslední době mě čím dál tím víc mrzí neupřímnost lidí. Každý si pomlouvá doma za bukem ale aby projevil veřejně, slušně a upřímně svůj názor, to už ne.

filtrační zařízení

(GAbriela Knöpfelmacherová, 30. 9. 2011 15:27)

My jsme si k vůli obavám o kvalitu vody pořídili filtrační zařízení zn. PurePro (konkrétně typ M800),mělo by odfiltrovat všechno, včetně ropných látek a má speciální membránu,která ničí jakékoliv živé mikroorganismy. Tato membrána je doplněna UV lampou,takže máme vodu tak čistou,jak je jen možné. Kromě čistících membrán je součástí přístroje ještě jedna, naplněná rozdrcenými kameny z dolomitů,takže ve výsledku máme k dispozici vodu měkkou jako na horách a navíc ještě obohacenou minerály v hodnotách na dolní hranici stanovené vyhláškou (mnohem nižší, než je deklarováno na obalech kojenecké balené vody). Já tomu říkám horská kojenecká voda :)) Na závěr ještě několik subjektivních postřehů. Voda je na pití příjemná, má lehce nasládlou chuť a nezanechává negativní chuťovou stopu a od té doby,co ji používáme se mi ve varné konvici neusadilo vůbec nic.Konvice vypadá jako nová. Filtrační zařízení máme již rok a stálo nás něco málo přes 19000 Kč,což není zase tak moc,když uvážíte, kolik stojí balená voda(která mi konvici zanesla).

článek v MF DNES

(Jiří Lisický, 29. 9. 2011 10:26)

Dnes je v regionální příloze článek "Voda pro tisíce lidí škodí dětem, vodné se nemění". Bohužel na webu tento článek není, ale možná se tam ještě objeví - před chvílí tam přibyl jiný dnešní článek z regionální přílohy. Zkontrolujte na http://olomouc.idnes.cz/

Stručný výtah:
Lidé a školky si připlácejí za balenou vodu, cena vodného zustává.
Krajská hygienická stanice navýšila limit.
SMV dodává vodu v souladu se zákonem - vyjímka platí do 8/2014, snížení cen nepředpokládáme - kvůli častějším kontrolám naopak máme vyšší provozní náklady.
Větší množství dusičnanů je kvůli loňksým dlouhodobým srážkám, které do pramenišť vody spláchlo hnojiva z okolních polí.
Místní strostové vidí řešení v napojení na Blatec.

Napište nám své názory na redolo@mfdnes.cz, vaše příspěvky rádi otiskneme.

filtry na odstranění dusičnanů

(Jiří Lisický, 29. 9. 2011 10:14)

Hledal jsem na webu zda existují nějaké cenově dostupné filtry, který by dusičnany odstranily. Našel jsem toto http://www.jona.cz/czech/filtr500.htm
Cena samotného zařízení 1750Kč + dle typu zapojení 450 nebo 1180Kč. Doporučují ještě předřadit jiné filtry pro odstranění mechanických nečistot. Navíc u nás je voda velmi tvrdá.

Švagr ve Věrovanech si koupil a nainstaloval jiný filtr. Nechal si udělat neoficiální rozbor vody před instalací (49mg/l - pár dní starý údaj) teď čekáme až nechá udělat rozbor po instalaci.

Musíme tento problém více zviditelnit

(Petr Zavadil, 27. 9. 2011 8:44)

Navrhuji více na tento problém upozornit. To znamená demonstraci před sídlem Moravské Vodárenské. V postižených obcích žije cca. 3500 lidí, když nás bude aspoň 300, už to bude hodně vidět. Pojďme se domluvit na nějaký termín.

Lisak_pete@email.cz
Tel.: 723151167

Re: Musíme tento problém více zviditelnit

(Dáša Uhlířová, 29. 9. 2011 10:02)

Můžeme, ale bude nás tam pár. Nechtělo by to zkusit přes obce? Zajímalo by mě to správní řízení, kde se udělila výjimka do r.2014. Kdo se mohl (a měl) odvolat????

Skvělé zjištění :-(

(Petra Zavadilová, 27. 9. 2011 12:11)

Od kamarádky už jsem slyšela zhruba před 4-mi lety, že voda v Charvátech není nic moc. Nic méně jsem si řekla, že pořád lepší kohoutková - čerstvá než kupováná bůh ví jak skladovaná, že?! Takže naše čtyřletá dcerka ji pije zhruba od 1,5 roku a naše mladší asi od 1 roku, což je asi 4 měsíce. Nedělám si iluze, že by to dříve bylo s vodou lepší. Jen to teď dosáhlo takových hranic, že už to museli zveřejnit. Nechápu, z jakého důvodu se nedají sehnat výsledky z testu. Jsem pro, řešit nějak situaci - jakkoliv. Třeba "jen" dovozem vody pro lidi kterých se to týká po dobu než bude situace vyřešena. A to i pro dospělé!!! Povolené limity jsou 50mg/l pro dospělého člověka. My tu máme nyní údajtě 70mg/l. Liga proti rakovině doporučuje u pitné vody nejvýše 5mg/l. Takže nevím, kde vzal kdo informaci, že tato "naše" voda ohrožuje pouze těhotné a děti do 5-ti let. Pak se člověk diví, že narustá počet onemocnění rakoviny. Určitě se všichni shodneme na tom, že se snažíme žít v rámci možností zdravě. A pak se dozvíme, že do sebe lijeme s prominutím s*ačky v podobě "pitné" vody.

Re: Skvělé zjištění :-(

(Dáša Uhlířová, 29. 9. 2011 10:00)

Naprosto souhlasím!!!

dodatek

(Pavla Malá, 28. 9. 2011 10:12)

V sekci VODA budu postupně přidávat další informace do samostatných článků, prosím sem tam mrkněte.
Napsala jsem na sdružení ochrany spotřebitelů o radu.
Hlavně ale pište do komentářů svoje stanoviska. Ať už jen že chcete nebo nechcete tuto situaci řešit. Vidím na správě stránek, že si članek přečetlo už 150 lidí, ale reakce neznám. Prosím pište!!!

spolupráce

(Petra Koláčková, 27. 9. 2011 14:55)

Mám dvě malé děti. Také se mi nelíbí co se tu děje. A ráda se účastním všeho, co se bude týkat pro zrychlení nýnější situace. Není to moc, ale každý hlas se počítá ne.